İnce istemci yada thin client, merkezi bir sunucuya bağlanarak bu sunucu üzerinde oturum açmaya ve program çalıştırmaya yarayan kullanıcı terminalidir. Sunucu tabanlı bilgi işlem olarak adlandırılan bu yapıda bütün uygulamalar sunucu üzerinde çalışır. İnce istemcilerin işlevi klavye ve fare üzerinden gelen girdileri sunucu üzerinde çalışan programa iletmek ve oradan gelen görüntü bilgilerini terminal ekranına yansıtmaktır. Bu yapıda bütün veri ve yazılımlar sunucu üzerinde bulunduğundan istemci tarafına program yüklemeye gerek yoktur.
 
Üzerinde yerel internet tarayıcı (local browser) bulunan ince istemcilerle web tabanlı programları çalıştırmak ve internette gezinmek de mümkündür.

İnce istemciler uygulamaların çalıştığı sunucuya yerel yada geniş alan ağı (LAN/WAN) üzerinden bağlanabileceği gibi internet üzerinden de erişebilir. Bu alternatif sizlere bir çok olanak sağlayabilir gerek mali açıdan gerek ise veri güvenliği açısında bünyeniz yapısında aktif bir hakimiyet sağlayabilmek dahil olmak üzere bir çok kolaylık sağlayacaktır. Detaylı bir bilgi için lütfen uzman arkadaşlarımıza ulaşınız.